تجهیزات نور پردازی

هیچ محصولی یافت نشد.

تجهیزات نورپردازی

راهنمای کامل خرید تجهیزات نورپردازی + بررسی کاربرد هر کدام

نمی‌توان از اهمیت نورپردازی حرفه‌ای برای رویدادهای مختلف چشم‌پوشی کرد. مثلا در یک عکاسی حرفه‌ای، جشنواره‌ها، کنسرت‌ها، اجراهای تئاتر و... نور تأثیر ویژه‌ای دارد. این نور چگونه تأمین می‌شود؟ برای اینکه رویدادهای شما کاملا حرفه‌ای برگزار شود به تجهیزات نورپردازی نیاز دارید. این تجهیزات شامل Spot Light، Flood Light، PAR و Moving Heads هستند که هر کدام وظایفی بر عهده دارند.

 شما نمی‌توانید یک عکاس حرفه‌ای باشید وقتی به تجهیزات کافی دسترسی ندارید. همچنین رویدادهای شما بدون تجهیزات نورپردازی، ناقص برگزار می‌شود. پس باید متناسب با فضا و شرایط کاری خود تجهیزات لازم را استفاده کنید. اما چگونه لوازم مورد نیاز خود را بشناسید؟

در مطالب امروز قرار است به طور کامل این تجهیزات را بررسی کرده و کاربرد هر کدام را بشناسیم. خواندن این مطالب 10دقیقه بیشتر وقت شما را نمی‌گیرد اما راهنمای کاملی برای خرید تجهیزات نورپردازی محسوب می‌شود. پس تا انتها همراه ما باشید.

بررسی لوازم نورپردازی

ممکن است رویدادهای شما به تجهیزات نورپردازی نیاز داشته باشد. هر فضایی که قرار باشد رویداد و یا جشنواره‌ای در آن برگزار شود، به سیستم نور تخصصی نیاز دارد. استفاده از تجهیزات نورپردازی درست در جشنواره‌ها، کنسرت‌ها، سخنرانی‌ها، اجراهای تئاتر و... در تجربه شنونده و تماشاگران تأثیر ویژه‌ای دارد.

سیستم تخصصی نورپردازی این امکان را ایجاد می‌کند که با استفاده از پروژکتورها و نورافکن‌ها جلوه نوری مناسبی برای محیط فراهم شود. تجهیزات و لوازم نورپردازی شامل Spot Light، Flood Light، PAR و Moving Heads هستند.

 هر کدام از این تجهیزات نورپردازی وظایف خاصی بر عهده دارند. برای کنترل و مدیریت این تجهیزات به یک سیستم کنترل مخصوص نیاز است.

لوازم نورپردازی
تجهیزات نورپردازی عکاسی به شما کمک می‌کند که یک عکاس حرفه‌ای باشید.

در اتاق فرمان با استفاده از Dimmer و Control Desk این تجهیزات نورپردازی تنظیم و کنترل می‌شوند. با استفاده از این دستگاه‌ها امکاناتی مانند روشن و خاموش کردن منابع نوری، تنظیم شدت روشنایی و ایجاد افکت‌های نوری فراهم می‌شود. همچنین قرارگیری صحیح این تجهیزات کنترلی هم بسیار مهم است. یعنی باید طوری باشد که اپراتور به راحتی و بدون دشواری به آن دسترسی داشته باشد.

انواع تجهیزات نورپردازی

در ادامه به بررسی دقیق‌تر انواع تجهیزات و لوازم نورپردازی می‌پردازیم.

. نورافکن (spot light)

نورافکن که یکی از لوازم نورپردازی محسوب می‌شود، یک منبع نور متمرکز و جهت‌دار است که برای روشن کردن یک منطقه، شی یا شخص از آن استفاده می‌شود. نورافکن را یک وسیله همه‌کاره می‌دانند و از آن در تنظیمات مختلف مانند صحنه‌ها، تئاتر، استودیوی عکاسی، نورپردازی معماری و رویدادهایی که در فضای باز هستند استفاده می‌شود.

نورافکن‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی دارند. مثلا نورهای کانونی یک پرتو باریک و متمرکز از نور تولید می‌کنند که امکان روشنایی دقیق یک سوژه یا منطقه خاص فراهم می‌شود. همچنین تنظیمات شدت یا روشنایی بسیاری از نورافکن‌ها قابل تنظیم است که به کاربر این امکان را می‌دهد که نور ساطع شده را کنترل کند.

نورافکن‌ها معمولا دارای سر یا پایه قابل تنظیم هستند که به کاربر این امکان را می‌دهد تا پرتو نور را به یک نقطه یا زاویه خاص هدایت کند.

از نورافکن برای نورپردازی صحنه در تئاتر، کنسرت و اجراهای زنده استفاده می‌شود. همچنین عکاسان و فیلم‌سازان از نورافکن برای ایجاد جلوه‌های نورپردازی چشم‌گیر یا ارائه یک منبع متمرکز از نور در تنظیمات کنترل‌شده استفاده می‌کنند.

علاوه‌براین‌ها، در معماری برای برجسته کردن ویژگی‌های معماری مانند نمای ساختمان، در موزه و گالری‌های هنری برای برجسته کردن آثار هنری و در رویدادهای فضای باز برای روشن کردن صحنه‌ها یا مناطق کلیدی از نورافکن استفاده می‌شود.

قیمت تجهیزات نورپردازی
نورافکن‌ها برای روشنایی فضای باز و بسته مناسب هستند.

. Flood Light

Flood light با ایجاد یک نور مصنوعی قدرتمند، پرتو وسیع و با شدت بالا برای روشن کردن فضاهای بیرونی بزرگ طراحی شده است. این وسیله روشنایی یکنواختی را در یک منطقه وسیع ارائه می‌دهد. این وسیله با گسترش پرتو عریض، منطقه قابل توجهی را با نور می‌پوشاند که باعث می‌شود برای فضای بزرگی که به روشنایی نیاز دارد مناسب باشد.

Flood light برای تولید نور با شدت بالا طراحی شده و از منابع نوری قدرتمندی مانند لامپ‌های هالوژن، لامپ‌های متال هالید و لامپ‌های سدیم پُرفشار استفاده می‌کند.

علاوه‌براین‌ها، محفظه flood light مستحکم بوده و برای مقاومت در برابر شرایط بیرون طراحی شده است. ازflood light برای روشن کردن زمین‌های ورزشی در فضای باز، روشن کردن فضاهای بزرگ و امنیتی مانند پارکینگ‌ها، سایت‌های ساخت‌وساز در طول عملیات شبانه، محوطه سازی فضای باز، روشن کردن بیلبوردها و روشنایی اضطراری در مناطقی که تحت تأثیر قطعی برق یا بلایای طبیعی قرار گرفته‌اند استفاده می‌شود.

. چراغ‌های سر متحرک (moving heads)

چراغ‌های سر متحرک وسایل روشنایی همه کاره و پویایی هستند که به طور گسترده در تولیدات سرگرمی و صحنه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لامپ‌ها توانایی حرکت و تغییر موقعیت خود را دارند که دامنه پویا و قابل برنامه‌ریزی از جلوه‌های نور را فراهم می‌کند.

از ویژگی‌های این لامپ‌ها می‌توان قابلیت حرکت به صورت افقی و شیب‌دار (عمودی) اشاره کرد. این حرکت به پرتو نور اجازه می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از زاویه‌ها را پوشش دهد.

این لامپ‌ها از منابع نوری مختلفی مانند لامپ‌های تخلیه، لامپ‌های هالوژن یا LED استفاده می‌کنند. همچنین دارای چرخ‌های رنگی یا سیستم‌های ترکیب رنگ هستند که امکان ایجاد طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را فراهم می‌کند.

خرید تجهیزات نورپردازی
هر فضایی به نوع خاصی از تجهیزات نورپردازی نیاز دارد.

علاوه‌براین‌ها، با داشتن قابلیت کنترل فوکوس موتوری به کاربران این امکان را می‌دهد که وضوح پرتو نوری را تنظیم کنند. همچنین بسیاری از این لامپ‌ها جلوه‌ها و توالی‌های نوری از پیش تعیین شده‌ای دارند که آن‌ها را برای کسانی که ممکن است در طراحی نور متخصص نباشند، کاربرپسند می‌کند.

از این لامپ‌ها در کنسرت‌ها و اجراهای زنده، تئاترها، رویدادهای شرکتی مانند کنفرانس‌ها و معرفی محصولات، نورپردازی معماری، تولیدات تلویزیونی و فیلم‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها در فضای باز استفاده می‌شود.

. چراغ‌های LED PAR

چراغ‌های PAR در لوازم نورپردازی همه کاره هستند. از این چراغ‌ها در کاربردهای گسترده‌ای مانند نورپردازی صحنه، نورپردازی معماری، کنسرت‌ها و... استفاده می‌کنند. این مدل چراغ‌ها نوعی نورافکن هستند که از فناوری LED استفاده می‌کنند، بهره‌وری انرژی، تطبیق‌پذیری رنگ و طول عمر بالایی دارند.

این مدل چراغ‌ها به دلیل استفاده از فناوری LED، کم مصرف هستند و کمترین میزان گرما را تولید می‌کنند. همچنین این چراغ‌ها به کاربران این امکان را می‌دهد که روشنایی را با توجه به جَو یا صحنه مورد نظر تنظیم کند. به دلیل ساختارهای قوی و با دوام، برای فضای باز یا بسته قابل استفاده هستند.

علاوه‌براین‌ها، چون حداقل گرما را تولید می‌کنند برای زمان‌های کار طولانی‌تر مناسب بوده و به دلیل اندازه جمع‌وجور، سبک هستند و حمل‌ونقل و نصب آن‌ها آسان است.

قیمت تجهیزات نورپردازی

تعیین قیمت تجهیزات نورپردازی براساس عواملی مانند نوع روشنایی، برند، ویژگی‌ها و کیفیت تعیین می‌شود و محدوده قیمتی متفاوتی دارد. به همین دلیل نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن در نظر گرفت. همچنین این عوامل می‌توانند براساس شهرت برند سازنده تجهیزات، ویژگی‌های خاص و تغییرات منطقه‌ای نیز متغیر باشند.

تجهیزات نورپردازی عکاسی
استفاده از لوازم مربوط به نورپردازی متناسب با فضا، به بهتر شدن رویداد شما کمک می‌کند.

علاوه بر همه عوامل گفته شده باید به این نکته توجه کنید که به دلیل وارداتی بودن لوازم مربوط به نورپردازی و ثابت نبودن قیمت ارز، ممکن است با قیمت‌های مختلفی مواجه شوید. بهتر است برای استعلام قیمت، از طریق فروشگاه‌های معتبر اقدام کنید.

هنگام خرید تجهیزات مربوط به نورپردازی به نیازهای خاص خود، کیفیت تجهیزات و هر ویژگی دیگری که ممکن است برای شما مهم باشد را نیز در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

هنگام انتخاب تجهیزات نورپردازی به عواملی مانند هدف نور، محیط مورد نظر، بهره‌وری انرژی و نیازهای خاص فضا توجه کنید. پیشرفت تکنولوژی LED به طرز قابل توجهی صنعت روشنایی را تحت تأثیر قرار داده و گزینه‌های کم مصرف و همه کاره را برای نیازهای مختلف روشنایی ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید برای تهیه تجهیزات نورپردازی عکاسی و یا رویدادهای خاص خود به فروشگاه‌های معتبری مانند اکوسید مراجعه کنید. این فروشگاه با داشتن تجربه در زمینه تأمین لوازم صوتی و تصویری می‌تواند بهترین امکانات را در اختیار شما قرار دهد. برای راهنمایی بیشتر کافیست که با شماره‌های درج شده تماس بگیرید.

شما درباره سیستم تخصصی نورپردازی چه ایده‌ای دارید؟ نظرات خود را برای ما کامنت کنید.

شماره تماس

02537724425