قطعات بلندگو

در حال نمایش 15 نتیجه

ناموجود

تجهیزات جانبی

بلندگو فولرنج JASCO 1525

4,200,000 تومان
ناموجود

تجهیزات جانبی

بلندگو فولرنج JASCO 1520

3,800,000 تومان
ناموجود

تجهیزات جانبی

ووفر 12 EVIDENT

ناموجود

تجهیزات جانبی

تیوتر کامل 51

ناموجود

تجهیزات جانبی

تیوتر کامل 44

ناموجود

تجهیزات جانبی

تیوتر کامل 34

ناموجود

تجهیزات جانبی

بوبین تیوتر 51

ناموجود

تجهیزات جانبی

بوبین تیوتر 44

ناموجود

تجهیزات جانبی

بوبین تیوتر 34

ناموجود

تجهیزات جانبی

بلندگو فولرنج JASCO 1515

ناموجود

تجهیزات جانبی

بلندگو فولرنج JASCO 1510

3,400,000 تومان
ناموجود

تجهیزات جانبی

بلندگو فولرنج JASCO 1250

ناموجود

تجهیزات جانبی

بلندگو فولرنج JASCO 1280

2,300,000 تومان
ناموجود

تجهیزات جانبی

بلندگو فولرنج JASCO 1290

2,600,000 تومان
ناموجود

تجهیزات جانبی

بلندگو فولرنج DECK


قطعات بلندگو

معرفی قطعات بلندگو + راهنمای خرید قطعات باند و بلندگو

وظیفه بلندگو پخش صدای باکیفیت است. اینکه صدا مربوط به موسیقی باشد یا سخنرانی فرقی ندارد، بلندگو صدا را واضح پخش می‌کند. تا به حال به این موضوع فکر کردید که چه عواملی باعث پخش صدا در بلندگو می‌شوند؟ اجزا و قطعات بلندگو طی مراحلی باعث پخش صدای واضح از دستگاه می‌شوند.

قطعا می‌دانیم که بلندگو قطعاتی دارد که در پخش صدا دخیل هستند اما شاید با این قطعات و کاربردهای آن‌ها آشنا نباشیم. شاید فکر کنید که داشتن اطلاعات درباره قطعات ضبط و باند به درد شما نمی‌خورد اما خوب است بدانید که این اطلاعات هنگام خرید بلندگو برای تعیین قدرت صدای آن به شما کمک می‌کند.

پس تصمیم گرفتیم که یک راهنمای کامل درباره قطعات باند و بلندگو برای شما تهیه کنیم که در هنگام خرید بلندگو و یا تعمیر آن سردرگم نشوید. پس تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

عملکرد بلندگو

بلندگوها دستگاه‌های پیچیده‌ای هستند که سیگنال‌های الکتریکی را به امواج صوتی تبدیل می‌کنند. بلندگوها از اجزای مختلفی تشکیل شدند که با هم کار می‌کنند تا صدایی با کیفیت بالا تولید کنند. عوامل متعددی در عملکرد آن‌ها نقش دارند. قطعات و اجزای بلندگو بخش‌هایی هستند که بر عملکرد آن‌ها تأثیر ویژه‌ای دارند.

بررسی اجزا و قطعات بلندگو

در ادامه بخش‌ها و اجزای کلیدی بلندگو را با هم بررسی می‌کنیم.

· دیافراگم

دیافراگم معمولا از کاغذ، پلاستیک یا مواد دیگر ساخته می‌شود و معمولا به شکل مخروط است به همین دلیل آن را با نام مخروط نیز می‌شناسند. هنگامی که سیگنال الکتریکی اعمال می‌شود، برای تولید امواج صوتی به جلو و عقب حرکت می‌کند.

قطعات باند و بلندگو
هر یک از اجزا و قطعات بلندگو کاربرد خاصی دارد.

· سوراند

سوراند دور دیافراگم قرار می‌گیرد و برای کنترل حرکات دیافراگم و بازگشت آن به حالت اولیه نیاز است. معمولا سوراند از فوم یا کاغذ ساخته می‌شود که نوع فومی آن دارای کیفیت صدای بهتر و مقاومت بیشتر است و قابلیت تعمیر را دارد.

· ویس کویل یا سیم‌پیچ‌ها

سیم‌پیچ صدا سیم‌پیچی است که به پشت دیافراگم بلندگو متصل شده است. هنگامی که جریان الکتریکی از سیم‌پیچ عبور می‌کند، با میدان مغناطیسی تعامل می‌کند تا دیافراگم را حرکت دهد و صدا تولید کند. جنس سیم‌پیچ‌ها معمولا از مس یا آلومینیوم است.

· آهن‌ربا

یک آهن‌ربای دائمی، میدان مغناطیسی لازم برای عملکرد ویس کویل یا سیم‌پیچ صدا را فراهم می‌کند. تعامل بین آهن‌ربا و سیم‌پیچ صدا، حرکت مکانیکی مورد نیاز برای بازتولید صدا را ایجاد می‌کند. آهن‌رباهای مختلف از جنس‌هایی مانند نئودیمیوم، فریت یا آلیاژهای مغناطیسی استفاده می‌شوند.

· اسپایدر

اسپایدر یک نوع پارچه حرارت دیده است که به دور ویس کویل قرار می‌گیرد. وظیفه اسپایدر، کنترل ویس کویل و حفظ تعادل در داخل شیار مغناطیسی است.

· بسکت یا بدنه بلندگو

بدنه بلندگو ساختاری یکپارچه است که تمام قطعات بلندگو را در کنار هم نگه می‌دارد. این قسمت معمولا از فلزات مختلف مانند آهن، آلومینیوم یا در موارد نادر از سنگ ساخته می‌شود.

· توییتر

توییتر وظیفه بازتولید صداهایی با فرکانس بالا را بر عهده دارد. برای انجام این کار از یک دیافراگم کوچک‌تر استفاده می‌کند.

· ووفر

ووفر محدوده فرکانس‌های مختلفی را کنترل می‌کند. ووفر در مقایسه با توییتر دارای دیافراگم بزرگ‌تری است.

· محفظه کابینت

محفظه کابینت اجزای بلندگو را در خود جای داده و بر صدای کلی تأثیرگذار است. طراحی‌های مختلف محفظه مانند مهر و موم و... می‌تواند بر عملکرد بلندگو تأثیر بگذارد.

· پایانه‌های رابط

پایانه‌های بلندگو نقطه اتصال سیم‌ها از منبع صوتی (تقویت کننده یا گیرنده) به بلندگو را فراهم می‌کنند.

خرید قطعات بلندگو
داشتن اطلاعات درباره اجزای بلندگو هنگام خرید به شما کمک می‌کند.

· توری مشبک

توری یک پوشش محافظ ساخته شده از پارچه یا فلز است که از اجزای بلندگو در برابر گرد و غبار و آسیب فیزیکی محافظت می‌کند. برخی از توری‌ها قابل جدا شدن هستند.

افرادی که به دنبال خرید اجزای بلندگو هستند

در ادامه قرار است به این موضوع بپردازیم که کدام دسته از افراد درگیر خرید قطعات باند و بلندگو هستند؟

· علاقه‌مندان به صدا

بعضی از افراد به ساختن یا سفارشی‌سازی سیستم‌های صوتی خود علاقه دارند. این افراد ممکن است به دنبال قطعات بلندگو باشند که تنظیمات منحصربه‌فرد و شخصی ایجاد کنند.

· تعمیرکاران بلندگوها

افراد حرفه‌ای در صنعت تعمیر و نگه‌داری بلندگو ممکن است برای تعمیر و سرویس بلندگوهای آسیب‌دیده یا معیوب، نیاز داشته باشند که به انواع قطعات و اجزای بلندگو دسترسی داشته باشند.

· سازندگان بلندگو

شرکت‌ها یا افرادی که در تولید بلندگو فعالیت می‌کنند ممکن است برای مونتاژ و تولید محصولات نهایی بلندگو، به خرید عمده قطعات ضبط و باند نیاز داشته باشند.

· سازندگان بلندگوهای سفارشی

افراد یا مشاغل متخصص در طراحی و ساخت اسپیکرهای سفارشی، برای کاربردها یا صنایع خاص ممکن است به خرید قطعات بلندگو با کیفیت بالا نیاز داشته باشند.

· نصاب سینما خانگی

نصب‌کننده‌ها و ادغام کنندگان سیستم‌های سینمای خانگی ممکن است به اجزای بلندگو برای تعمیر یا ارتقا، در هنگام کار بر روی تنظیمات صوتی مشتریان نیاز داشته باشند.

· موسسات و کارگاه‌های آموزشی

مدارس فنی، دانشگاه‌ها یا کارگاه‌هایی که الکترونیک یا موضوعات مرتبط را آموزش می‌دهند، ممکن است برای اهداف آموزشی و پروژه‌های عملی به قطعات و اجزای بلندگو نیاز داشته باشند.

· شرکت‌های تولید رویداد

شرکت‌هایی که در تولید رویدادها، کنسرت‌ها یا اجراهای زنده فعالیت می‌کنند ممکن است برای حفظ و ارتقای سیستم‌های تقویت صدای خود به قطعات باند و بلندگو نیاز داشته باشند.

خرید قطعات بلندگو
داشتن اطلاعات درباره اجزای بلندگو هنگام خرید به شما کمک می‌کند.

· استودیو ضبط

استودیوهای ضبط که تجهیزات صوتی خود را نگه‌داری می‌کنند ممکن است برای تعمیر یا ارتقا به خرید قطعات بلندگو نیاز داشته باشند تا از کیفیت سیستم‌های نظارتی خود اطمینان حاصل کنند.

· بازسازی کننده‌های تجهیزات صوتی قدیمی

جمع‌آوران یا بازسازی‌کننده‌های تجهیزات صوتی قدیمی ممکن است برای نگه‌داری یا بازیابی بلندگوها و سیستم‌های صوتی کلاسیک به دنبال قطعاتی خاص باشند.

· خرده‌فروشان تجهیزات صوتی

خرده‌فروشان متخصص در تجهیزات صوتی ممکن است مجموعه‌ای از قطعات باند و بلندگو را برای مشتریانی که به قطعات جایگزین نیاز دارند ارائه دهند.

قیمت قطعات بلندگو

قیمت قطعات بلندگو براساس عواملی مانند نوع قطعه، برند، کیفیت و ویژگی‌های خاص می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به همین دلیل نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن در نظر گرفت. علاوه بر موارد گفته شده، پیشرفت در فناوری و تغییر در بازار نیز می‌تواند با گذشت زمان بر قیمت‌گذاری قطعات بلندگو تأثیرگذار باشد.

جمع‌بندی

با توجه به مطالبی که در قسمت‌های بالا به آن اشاره شد، اجزا و قطعات بلندگو با هم کار می‌کنند تا صدای واضح و دقیقی را در محدوده فرکانس‌های مختلف تولید کنند. طراحی و کیفیت هر قسمت نقش مهمی در تعیین عملکرد کلی یک بلندگو دارد. همچنین بسته به نوع بلندگو (اسپیکر بوکشلف و...) و کاربرد مورد نظر آن، پیکربندی و مواد مورد استفاده برای این قطعات ممکن است متفاوت باشد.

اگر شما هم برای کاربردهای مختلف به قطعات و اجزای بلندگو نیاز دارید، تیم اکوسید به شما کمک می‌کند تا بهترین تجهیزات را تهیه کنید. برای ارتباط با این تیم می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس بگیرید. همچنین در قسمت کامنت‌ها برای ما بنویسید که شما جزء کدام دسته از افراد هستید که به تجهیزات بلندگو نیاز دارید؟

شماره تماس

02537724425