نمایش 1–20 از 257 نتیجه

بلندگو اکتیو

RCF ART-945-A

بلندگو اکتیو

RCF ART-935-A

بلندگو اکتیو

RCF ART-932-A

بلندگو اکتیو

RCF ART 915-A

بلندگو اکتیو

RCF ART 912-A

بلندگو اکتیو

RCF ART 910-A

بلندگو اکتیو

RCF ART 915-AX

بلندگو اکتیو

RCF ART 912-AX

بلندگو اکتیو

RCF ART-745-MK5

بلندگو اکتیو

RCF ART 910-AX

بلندگو اکتیو

RCF ART 745-A MK4

بلندگو اکتیو

RCF ART 735-A MK5

بلندگو اکتیو

RCF ART 712-A MK5

بلندگو اکتیو

RCF ART 708-A MK5

بلندگو اکتیو

RCF ART 710-A MK5

بلندگو اکتیو

RCF ART 732-A MK5

بلندگو اکتیو

RCF ART 715-A MK5

بلندگو اکتیو

RCF ART 708-A MK4

بلندگو اکتیو

RCFART 712-A MK4


بلندگو

آنچه باید قبل از خرید بلندگو در نظر بگیرید + خرید بلندگو

امروزه تقریبا ما همه‌جا با بلندگوها سروکار داریم. از اسپیکر تلوزیون و کامپیوتر گرفته تا بلندگوهای ماشین، باندهای مجالس و مراسمات و بلندگوهای شیپوری که برای اعلانات عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تنوع کاربردی که بلندگوها دارند، سازندگان هم محصولات متنوعی را تولید می‌کنند که پاسخگوی نیازهای مختلف کاربران باشد. بنابراین پیش از این‌که به فکر خرید یک باند یا اسپیکر بیفتیم باید کلی اطلاعات در مورد انواع و برندهای بلندگوها کسب کنیم. البته جای نگرانی نیست! ما در این محتوا می‌خواهیم درباره انواع بلندگو و نکاتی که هنگام خرید بلندگو باید مد نظر داشته باشید با شما صحبت کنیم.

ساختار بلندگو یا اسپیکر

بلندگو یا اسپیکر وسیله‌ای است که جریان الکتریکی را طی یک فرایند مکانیکی به صدا تبدیل می‌کند. به‌صورت کلی و ساده این قطعه معمولا از یک سیم‌پیچ و دیافراگم که داخل یک مگنت قرار دارد تشکیل شده که با حرکت سیم پیچ داخل مگنت تولید صدا می‌کند. اگر بخواهیم کامل‌تر توضیح دهیم شامل یک فریم کلی است که اجزای تشکیل دهنده‌ی بلندگو را داخل خودش جای داده است.

قیمت بلندگو
بلندگوی پسیو

اجزای تشکیل‌دهنده‌ی بلندگو

 اجزای تشکیل دهنده اسپیکر عبارتند از دیافراگم، محرک نوسانی یا دمپر، سیم پیچ یا وویس کل و مگنت یا همان آهن‌ربا. نحوه‌ی کار بلندگو به این صورت است که سیم پیچ داخل یک میدان مغناطیسی که توسط آهنربای قویی ایجاد شده قرار می‌گیرد و وقتی که یک جریان متناوب الکتریکی با فرکانس‌های مختلف درون سیم پیچ جریان پیدا می‌کند، سیم پیچ تشکیل میدان مغناطیسی می‌دهد که با میدان مغناطیسی داخل آهنربا که توسط مگنت ایجاد شده ، ایجاد فاز همنام و غیر هم‌نام می‌‌کند. این تغییر فاز باعث جذب و دفع سیم‌پیچ توسط آهنربا می‌شود. حرکات رفت و برگشتی سیم پیچ که به دیافراگم و دمپر متصل است با حرکت دادن هوای اطرافِ مخروط ایجاد صدا می‌کند.

بلندگوها از لحاظ ساختار و کارایی انواع مختلفی دارند که شامل بلندگوهای فول‌‌رنج، تو وی، تری وی، فور وی و ... است. همه‌ی این بلندگوها به دو دسته‌ی اکتیو و پسیو دسته بندی می‌شود.

خرید بلندگو
بلندگوها از نظر نحوه نصب انواع مختلفی دارند

انواع بلندگو

انواع باند از نظر تعداد ووفر

باند فول رنج دارای یک ووفر است که وسط آن حالت میدرنج است. در باند فول رنج همه‌ی فرکانس‌های صدا از یک‌جا پخش می‌شوند. فول رنج معمولا نیاز به کراس اور ندارد؛ چون قرار است صدا از یک‌جا، بصورت مستقیم و بدون تفکیک از آمپلی فایر به اسپیکر منتقل شده و پخش شود.

در باند فول رنج صدای بم، زیر، بیس، تریبل و میدرنج  و ... همه از یک ووفر بیرون می‌آید و به همین دلیل باند فول رنج یک بلندگوی تک‌راه محسوب می‌شود.

باندهای سری تو وی two way یا دوراهه معمولا یک تیوتر و یک ووفر دارند. در این باندها قبل از اینکه صدا بخواهد پخش شود، اول باید صدا نسبت به آن کراس اور باید تفکیک شود.

بلندگو
ساب ووفر، ووفر، میدرنج و تیوتر

در مقابل باندهای three way معمولا یک تیوتر، یک میدرنج و یک ووفر برای صدای بیس دارند.

بعضی از افراد هم به باندهای دبل، three way می‌گویند؛ چرا که این باندها دارای یک تیوتر و دو ووفر هستند و از این رو مجموعا دارای سه راه هستند. بنابراین باید متوجه این نکته باشید که دچار اشتباه نشوید.

باندهای four way (فوروی) دارای قدرت تفکیک صدای بیشتری نسبت به مدل‌های دیگر هستند و می‌تواند صدای های و های مید و لو و لومید را جدا تفکیک کند. یعنی صدای بم و زیر جدا و صدای میانی باند را از طریق دو کانال برای ما خارج می‌کند.

قیمت بلندگو
باند پسیو

انواع باند از نظر سایز و محل نصب

شکل ظاهری باندها با توجه به محل نصب آن‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. مثلا باندها می‌توانند در سایزهای بزرگ و کوچک؛ در ابعاد و حجم‌های مختلف؛ شش، چهار، پنج، هشت، ده، دوازده یا پانزده اینچ تهیه و مورد استفاده قرار بگیرند. هم‌چنین بعضی از باندها با توجه به نحوه‌ی نصب به‌صورت باند سقفی، ستونی، پرتابل، هیئتی، دبل تولید می‌شوند. به همین دلیل قبل از انتخاب و خرید بلندگو باید محلی که در نظر دارید از آن استفاده کنید را در نظر داشته باشید چرا که حتما در انتخاب شما تأثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

خرید بلندگو
باندها به فول رنج، تو وی، تری وی و فور وی تقسیم می‌شوند

انواع اسپیکر از نظر ساب ووفر و میدرنج

بعضی از باندهای پسیو فقط در داخل خود ساب دارند که به‌عنوان ساب ووفر از آن استفاده می‌شود. این باندها فقط فرکانس‌های بم را می‌توانند اجرا کنند. باندهای دیگری هم هستند که فقط میانه‌ی صدا و میدرنج بالایی دارند. بنابراین باندهای مختلف امکانات متفاوتی را ارائه می‌دهند. به همین دلیل قبل از خرید ابتدا باید ببینید به چه ویژگی‌هایی از یک باند احتیاج دارید.

کراس اور هم وظیفه‌ی تفکیک صدا را انجام می‌دهد و صداهای بم و زیر را تفکیک می‌کند و به ووفر تیوتر ارسال می‌کند.

بلندگو

انواع بلندگو از نظر پسیو و اکتیو بودن

بلندگوهای اکتیو یا فعال همان‌طور که از اسمشان هم برمی‌آید، دارای یک آمپلی فایر یا پاور داخل خود هستند. در مقابل بلندگوهای پسیو دارای آمپلی فایر داخلی نیستند و به همین دلیل برای این‌که مورد استفاده قرار بگیرند ابتدا باید به یک دستگاه آمپلی فایر یا پاور متصل شوند. نداشتن آمپلی فایر به باند پسیو وزن کم و قابلیت جابجایی راحت‌تر را می‌دهد. در مقابل باندهای اکتیو دارای قابلیت هایی مثل امکان اتصال از طریق بلوتوث و وای فای هستند. باندهای پسیو و اکتیو هرکدام می‌توانند در سایزهای مختلف تولید شوند. هم‌چنین از نظر نصب، مدل‌های سقفی، دیواری، زمینی و ... برای هر دو مدل وجود دارد. از نظر دارا بودن امکانات تیوتر و میدرنج مدل‌های فول رنج، تو وی، تری وی و فور وی هم در باندهای پسیو و هم در باندهای اکتیو دیده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد باند پسیو و باند اکتیو به مقالاتی که به‌صورت جداگانه برای این دو نوع اسپیکر نوشته ایم مراجعه کنید.

جمع‌بندی

بلندگوها از نظر سایز، نحوه‌ی نصب، ساختار پسیو و اکتیو، داشتن امکاناتی از قبیل ووفر، تیوتر و میدرنج و از نظر ویژگی‌هایی از قبیل قدرت پرتاب صدا، کیفیت صدا و ... متفاوت هستند. برای خرید بلندگو باید ابتدا کاملا دقیق بدانید که بلندگو را برای چه موردی می‌خواهید استفاده کنید. طبعا قیمت بلندگو هم با توجه به ویژگی‌ها و امکاناتی که دارد می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

قیمت بلندگو
بعضی از بلندگوها پسیو و بعضی دیگر اکتیو هستند

برای اطلاعات بیشتر خیلی راحت می‌توانید با متخصصین ما در اکوسید تماس بگیرید و سؤالات خود را در مورد انواع بلندگو و برندهای موجود، خرید بلندگو و قیمت بلندگو با آن‌ها مطرح کنید.

شماره تماس

025377244252

 

×

 

سلام !

برای چت کردن در واتس اپ یکی از مخاطبین زیر را کلیک کنید

×