اسپیکر مانیتورینگ

هیچ محصولی یافت نشد.

اسپیکر مانیتورینگ

خرید اسپیکر مانیتورینگ به چه کسانی توصیه می‌شود؟

اگر جزء آن دسته از افراد هستید که وارد رشته و حرفه آهنگسازی شدید، در ابتدای کلام به شما تبریک می‌گوییم. آهنگسازی نه فقط از نظر مالی، بلکه از نظر روانی هم شما را به پرواز درمی‌آورد.

در کلام بعدی سوالی از شما دارم. چقدر تجهیزات مربوط به حرفه خود را می‌شناسید؟ اگر با دیدن این سوال دستپاچه شدید، نگران نباشید. اینجا هستیم تا شما را به بهترین شکل راهنمایی کنیم.

با اسپیکر مانیتورینگ شروع می‌کنیم. در مطالب امروز قرار است هر آنچه که مربوط به این اسپیکر است را با هم بررسی کنیم که هنگام خرید آن سردرگم نشوید. در انتهای مطالب هم قرار است که غافلگیر شوید. پس با ما همراه باشید.

اسپیکر مانیتورینگ چیست؟

شاید با شنیدن نام اسپیکر مانیتور، به یاد مانیتور کامپیوتر بیفتید. در واقع مانیتور کردن به معنای گوش کردن به یک پروژه به صورت واقعی و پیدا کردن اشکالات آن است. یعنی با اسپیکرهای مانیتورینگ، شما صداها را دقیقا همانطوری که هست می‌شنوید.

این اسپیکرها بسیار خاص هستند و برای استودیو طراحی شده‌اند. شما با استفاده از این اسپیکرها می‌توانید ایرادهای صدایی را پیدا کنید. مثلا ممکن است صدای ضبط شده یک ساز در یک فرکانس خاص، نامطلوب باشد که با اسپیکرهای معمولی نتوانید آن را تشخیص دهید.

اما اسپیکرهای مانیتورینگ این امکان را به شما می‌دهند که هر صدایی را در هر فرکانسی، همانطور که هست بشنوید. این مدل از اسپیکرها نه تنها برای افرادی که در زمینه میکس مشغول هستند مناسب است، بلکه برای افرادی که در استودیو ضبط مشغول هستند نیز گزینه بسیار مناسبی است.

اسپیکر مانیتورینگ مناسب استودیو ضبط و میکس صداست.
اسپیکر مانیتورینگ مناسب استودیو ضبط و میکس صداست.

به طور کلی می‌توان گفت که اصلی‌ترین وظیفه اسپیکر مانیتور، تولید صدای دقیق، بدون تغییر در جزییات آن است. این ویژگی منحصربه‌فرد، نشان‌دهنده آن است افرادی که در استودیو ضبط مشغول هستند، می‌توانند باکیفیت‌ترین صدا را برای انواع سیستم صوتی آماده کنند.

پس بیشترین کاربرد این نوع از اسپیکرها در استودیوهای حرفه‌ای است.

نکات خرید اسپیکرهای مانیتورینگ

خرید اسپیکر مانیتورینگ متناسب با نیاز شما است، اما نکاتی وجود دارد که در هنگام خرید به شما کمک می‌کند. تنوعی که در این مدل اسپیکرها است، انتخاب را برای خریدار سخت می‌کند. با شناخت قابلیت‌ اسپیکرهای مانیتورینگ، خرید تا حد زیادی برای شما راحت می‌شود.

ساختار اسپیکر مانیتور بر عملکرد آن تأثیرگذار است. به همین دلیل هنگام خرید اسپیکرهای مانیتورینگ، مدل‌هایی را انتخاب کنید که کمترین نقص عملکرد را داشته باشند. یک مثال ساده اینکه مدل چوبی اسپیکرهای مانیتورینگ، نویزهای جزئی را می‌گیرند و گزینه مناسبی برای خرید محسوب می‌شوند.

همچنین شما نباید مقدار ورودی و خروجی این اسپیکر را نادیده بگیرید. توانایی که اسپیکر مانیتور در بررسی پردازش صوتی دارد را با توجه به نیاز کاری خود در نظر بگیرید. همچنین در نظر داشته باشید که اسپیکر مانیتور توانایی تولید تصویر استریو نیز دارد.

تصویربرداری استریو به مکان‌های فضایی درک شده صدا در سه‌بُعد می‌گویند. با در نظر گرفتن نکات گفته شده، می‌توانید انتخاب بهتری حین خرید اسپیکر داشته باشید. همچنین شناخت شما درباره این مدل از اسپیکرها بیشتر است.

طراحی اسپیکر مانیتورینگ

طراحی اسپیکرهای مانیتورینگ را براساس تأثیر بر بازتولید میدان صوتی، به 3دسته اصلی تقسیم می‌کنند: میدان نزدیک، میدان میانی، میدان دور که در ادامه هر کدام را بررسی می‌کنیم.

اسپیکر مانیتورینگ مناسب استودیو ضبط و میکس صداست.
اسپیکر مانیتورینگ مناسب استودیو ضبط و میکس صداست.

۱.میدان نزدیک

طراحی این مدل مناسب زمانی است که 3تا4 فوت دورتر از شنونده قرار گیرد و آکوستیک اتاق تأثیر کمتری دارد. به همین دلیل می‌توان گفت که این مدل طراحی برای کسانی که قصد دارند استودیو اقتصادی و یا خانگی داشته باشند، یک اسپیکر حرفه‌ای محسوب می‌شود.

۲.میدان میانی

این مدل طراحی مناسب زمانی است که اسپیکر در فضای دورتری نسبت به شنونده قرار گیرد، یعنی فضای استودیو متوسط تا بزرگ است. نسبت به اسپیکرهایی با میدان نزدیک، صحنه صوتی گسترده‌تری دارد. همچنین می‌توان گفت که تأثیر آکوستیک اتاق متوسط است.

۳.میدان دور

همانطور که از نام آن مشخص است، طراحی این مدل طوری است که دورتر از شنونده قرار گیرد. از میان هر 3مدل، اسپیکر مانیتور میدان دور، گسترده‌ترین صحنه صوتی را دارد. همچنین بیشترین تأثیر آکوستیک اتاق در این مدل است.

نکاتی درباره نصب اسپیکرهای مانیتورینگ

متخصصان فعال در حوزه ضبط و آهنگسازی می‌گویند مکان قرارگیری اسپیکر، می‌تواند تنظیمات مربوط به استودیو شما را خراب کند و یا آن را بهبود بخشد. در اینجا نکاتی را برای نصب اسپیکر مانیتور با هم بررسی می‌کنیم که ممکن است به دردتان بخورد.

سطوح و دیوارهای اتاق استودیو هنگام میکس کردن، انعکاس صدا را منتقل می‌کند. این موضوع می‌تواند گمراه‌کننده باشد. این نوع انعکاس می‌تواند یکسری فرکانس‌ها را لغو کند و همچنین تأثیر نامطلوبی بر صدای کلی دارد.

در این موارد به شما پیشنهاد می‌شود که اسپیکر خود را نسبت به دیوارهای جانبی و عقب جابه‌جا کنید تا بهترین موقعیت قرارگیری را پیدا کنید. بهتر است مانیتورها به صورت متقارن نسبت به یکدیگر و دیوارها قرار گرفته باشند. گاهی ممکن است حتی با جابه‌جا کردن چند سانتی‌متر، بهترین موقعیت را پیدا کنید.

مدل‌های کوچک اسپیکر مانیتورینگ ارزان هستند.
مدل‌های کوچک اسپیکر مانیتورینگ ارزان هستند.

موقعیت صحیح ارتفاع مانیتورها نسبت به شنونده، و زاویه درست کنار هم قرار گرفتنشان هم می‌تواند به دریافت بهترین پاسخ فرکانسی کمک کند. یعنی بین شنونده و دو اسپیکر، یک مثلث متساوی‌الاضلاع تشکیل شود و اسپیکرها مستقیم به سمت سر شنونده باشد.

نکته دیگری که می‌تواند کمک‌کننده باشد این است که اگر اتاق شما به شکل مستطیل است، بهتر است مانیتورها را در امتداد یکی از دیوارهایی که کوتاه است قرار دهید.

نکات انتخاب اسپیکر متناسب با نیاز شما

در مطالب بالا به این نکته اشاره شد که هنگام خرید اسپیکر مانیتورینگ به چه نکاتی توجه کنید. در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم که هنگام انتخاب اسپیکر، چه نکاتی را باید در نظر بگیرید.

  • توجه کنید که اندازه اسپیکر را متناسب با اندازه و فضای اتاق خود در نظر بگیرید. برای مثال اگر استودیو شما کوچک است، باید اندازه اسپیکر نیز کوچک باشد که دقت صدای خوبی را دریافت کنید.
  • این تصور که اسپیکر مانیتور قرار است یک صدای عالی ایجاد کند اشتباه است. بلکه این اسپیکرها دقیق‌ترین صداها را به گوش می‌رسانند. یعنی تمام جزییات صدای خوب و بد را با این اسپیکر می‌شنوید.
  • قبل از خرید اسپیکر مانیتور، وسایلی را تهیه کنید که صدای اضافی فضای استودیو شما را جذب کند. این یعنی کنترل شرایط آکوستیک اتاق که یکی از لازم‌ترین شروط قبل از خرید اسپیکرهای مانیتورینگ است. این موضوع باعث می‌شود که دقت صدا بیشتر شود.

اسپیکر مانیتورینگ اکتیو یا پسیو؟

هنگام خرید اسپیکر مانیتور، با نام اکتیو و پسیو مواجه می‌شوید. نوع اکتیو اسپیکرهای مانیتورینگ به دلیل اینکه نیازی نیست تجهیزاتی به آن اضافه کنید، محبوبیت بالایی دارند. اما این دلیل برتری هیچکدام بر دیگری نیست. به هر حال فعالان حوزه موسیقی ترجیح می‌دهند که اسپیکرهای مانیتورینگ اکتیو را تهیه کنند.

واقعی‌ترین صدایی که ضبط شده را با اسپیکرهای مانیتورینگ بشنوید.
واقعی‌ترین صدایی که ضبط شده را با اسپیکرهای مانیتورینگ بشنوید.

این مدل اسپیکر تمام تجهیزات و امکانات لازم برای یک استودیو حرفه‌ای را درون خود دارد. البته ساخت اسپیکر مانیتور پسیو قدرتمند هم غیرممکن نیست. اما باید تجهیزاتی مانند کراس‌اوور، آمپلی‌فایر و... را به صورت جدا برای آن تهیه کنید.

به هر حال شما با توجه به بودجه، امکانات، تجهیزات، فضای استودیو و... تصمیم می‌گیرید که کدام مدل را بخرید، اکیتو یا پسیو.

اکولایزر در اسپیکرهای مانیتورینگ چیست؟

بسیاری از مدل‌های اسپیکر مانیتور، اکولایزر دارند که به وسیله آن می‌توانید صدای تولید شده را نسبت به شرایط اتاق تنظیم کنید. این موضوع در آکوستیک اتاق نقش به‌سزایی دارد.

البته توجه کنید که اگر آکوستیک اتاق ضعیف باشد، با اکولایزر می‌توانید آن را به یک اتاق و فضای قابل قبول تبدیل کنید. ولی در صورتی که آکوستیک اتاق مناسب نباشد، پیشرفته‌ترین تجهیزات هم نمی‌تواند آن را به یک اتاق خوب تبدیل کند.

قیمت اسپیکر مانیتورینگ

در تعیین قیمت اسپیکر مانیتور، عوامل متعددی نقش دارند. یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت اسپیکر مانیتورینگ اندازه، کیفیت و تعداد ووفر است.

همچنین برند تولیدکننده، اندازه اسپیکر، توان اسپیکر، مقاومت، رنج فرکانسی، حساسیت بلندگو، وزن و جنس بدنه، کیفیت طراحی، کیفیت ساخت و ظاهر زیبا و جذاب نیز در تعیین قیمت آن نقش دارند.

اگر به دنبال اسپیکر مانیتورینگ ارزان هستید، باید بدانید که هنگام خرید چه فاکتورهایی را در نظر داشته باشید. برای مثال اسپیکرهایی که جنس بدنه بهتری دارند و یا تنظیمات پیشرفته‌تری دارند، اصلا جزء اسپیکر مانیتورینگ ارزان محسوب نمی‌شوند.

مدل‌های کوچک اسپیکرهای مانیتورینگ قیمت کمتری دارند. اما در نظر داشته باشید که مدل‌های کوچک آن هم با توجه به تجهیزات داخلی که دارد، ممکن است گاهی گران‌تر از مدل‌های بزرگ آن باشد.

قیمت اسپیکر مانیتورینگ، به عوامل مختلفی بستگی دارد.
قیمت اسپیکر مانیتورینگ، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

جمع‌بندی و نکات پایانی مربوط به اسپیکر مانیتورینگ

اگر اسپیکر مانیتورینگ را می‌شناختید، اطلاعات بیشتری به دست آوردید. اگر هم آن را نمی‌شناختید، با خواندن مطالب امروز اطلاعات کاملی درباره آن به دست آوردید.

در یک تعریف کلی، اسپیکر مانیتور صدای عالی و بی‌نقص تولید نمی‌کند. بلکه صدای واقعی را با ویژگی‌های خوب و بد به گوش شنونده می‌رساند. این موضوع چه مزیتی دارد؟ باعث می‌شود که شنونده با پیدا کردن نقص‌های ضبط شده، آن را اصلاح کند.

خرید اسپیکر مانیتور راحت نیست مخصوصا الان که تحریم و افزایش قیمت باعث شده که خیلی از کالاها در دسترس نباشند و یا با قیمت‌های فضایی به فروش برسند. در ابتدای مطالب قول دادیم که غافلگیر شوید.

این غافلگیری چیزی نیست جز معرفی بهترین و به‌روزترین فروشگاه تجهیزات صوتی و تصویری. اکوسید نه فقط یک فروشگاه، بلکه یک تیم کاربلد و باتجربه حتی در حوزه بین‌المللی است. این فروشگاه با وجود تحریم‌ها، بهترین و پیشرفته‌ترین محصولات را برای شما دارد.

شما می‌توانید با مراجعه به شهر قم، به صورت حضوری محصولات و تجهیزات مورد نظر خود را خریداری کنید. همچنین می‌توانید در هر جای ایران که هستید، به صورت غیرحضوری محصولات مورد نظر خود را خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرید.

شماره تماس:

09354560878