آموزش تنظیم میکسر هیئت ساده ولی بسیار کاربردی

تنظیم میکسر هیئت
زمان مطالعه: 6 دقیقه

آیا تا به‌حال شده است که به هیئتی بروید که اصلا صدا کیفیت لازم را نداشته باشد و متوجه نشوید مداح چه می‌خواند؟ برای داشتن یک صدای باکیفیت در هیئت باید سیستم صوتی مجهز و کامل باشد. داشتن کیفیتی خوب از صدا شاید به‌ظاهر ساده به‌نظر برسد؛ ولی هنگامی که جمعیت زیادی مثلا 2000 نفر در مکان بزرگی جمع شوند، این کار بسیار دشوار می‌شود. سیستم صوتی یک هیئت باید امکانات بیشتری نسبت به سایر سیستم‌های صوتی داشته باشد. مثلا داشتن یک میکسر برای هیئت از واجبات است که تاثیر زیادی بر بلندی صدا و تنظیم افکت‌های صوتی دارد. تنظیم میکسر هیئت بر کیفیت صدا نقش به‌سزایی دارد. اگر می‌خواهید صدایی باکیفیت از سیستم صوتی هیئت‌تان بشنوید؛ و یاد بگیرید خودتان میکسر را تنظیم کنید پس با ما تا آخر این مطلب همراه باشید.

چرا تنظیم میکسر هیئت بر کیفیت صدا نقش دارد؟

امروزه امکانات سیستم‌های صوتی به‌طور مداوم در حال گسترش و تغییر است. فرض کنید یک میکروفون باکیفیت با سیم‌کشی مناسب دارید که صدا را دریافت می‌کند و سپس به سیستم صوتی آن را انتقال می‌دهد. این‌جاست که میکسر باید حضور داشته باشد؛ تا بتواند صداهای مختلف را باهم میکس کند و کیفیت صدا را افزایش بدهد. در فرایند میکس کردن، صداها بدون ازدست‌دادن کیفیت خود با هم مخلوط می‌شوند. پس از میکس‌کردن می‌توانید جلوه یا افکت را به صدا اضافه کنید. افکت‌ها باعث جذاب‌تر شدن صدا می‌شود و انواع مختلفی دارد که می‌توانید برحسب سلیقه آن را تغییر بدهید. در نهایت میکسر صدا را ضبط و تقویت می‌کند. تقویت و جلوه‌گذاری صدا در تنظیم میکسر هیئت اتفاق می‌افتد و اهمیت زیادی بر کیفیت صدا دارد.

آموزش تنظیم میکسر هیئت
تنظیم میکسر هیئت نقش مهمی در کیفیت صدا دارد

آموزش تنظیم میکسر هیئت

نحوه کار با میکسر آسان است فقط نیاز به دقت زیادی دارد تا بتوان آن را تنظیم کرد. میکسر سینگال‌ها را از بلندگو یا سایر ورودی‌ها می‌‌گیرد و پس از اعمال تغییرات، صدا را پردازش می‌کند و به بلندگو می‌رساند. البته هر چقدر تنظیم میکسر با دقت بیشتری انجام شود، صدای خروجی‌ کیفیت بالایی دارد. برای داشتن صدایی با وضوح بالا باید مراحل تنظیم میکسر هیئت را انجام دهید. این مراحل شامل موارد زیر است:

1- اتصال بلندگو‌ها

با توجه به فضای هیئت‌تان بلندگوها را در جای مناسب قرار دهید. از کابل‌هایی که کیفیت مناسبی دارند استفاده کنید تا وضوح صدا به‌خوبی منتقل شود. جک‌های خروجی میکسر بر حسب مدل متفاوت است؛ ولی رایج‌ترین جک‌ مدل اسپیکون است. میکسر دکمه‌هایی مثل فیدر و کانال دارد که بهتر است قبل از اتصال بلندگو به آن، کم‌شود. خروجی‌های بلندگو و میکسر باید متناسب به‌هم تنظیم شود. هنگام تنظیم کانال صدا دکمه Main Mix Fader و فیدر باید روی صفر باشد. بعد از تنظیم‌شدن کانال صدا می‌توانید بلندی دلخواه خود را تنظیم کنید.

2- اتصال میکروفون‌ها

میکروفون‌ را به میکسر وصل و صدایی بلند در میکروفون پخش کنید تا بتوانید صدا را، به دلخواه خود تنظیم کنید. اتصال میکروفون باید به کانال 1 میکسر و با کابلی مناسب باشد. برای این‌که بتوانید سیگنال صدا را تنظیم کنید، دکمه تقویت‌کننده صدا یا همان gain را تا جایی که ممکن است بالا ببرید. پس از فعال‌شدن نشان‌گر تقویت‌کننده صدا در میکسر، می‌توانید از کیفیت سیگنال دریافتی مطمئن شوید. حال می‌توانید فیدر کانال صدا را، تنظیم کنید.

3- ایجاد اکو برای مداحی

برای‌ این‌که بخواهید صدای شما دارای اکو باشد باید افکت‌های مختلفی را با صدا ترکیب کنید. برای این کار باید صدا در میکسر به بخش افکت ارسال شود. بر حسب مدل میکسر افکت‌های مختلفی وجود دارد که کنترل آن‌ها متفاوت است. در تمامی کانال‌های صدای میکسر، فیدر باید روی صفر باشد. برای انتخاب و تست افکت‌ها، می‌توانید در قسمت fx شماره افکت را وارد کنید.

4- تست صدا

پس از اتصال میکسر به بلندگو و میکروفون و تنظیم کانال‌ سینگال ورودی و خروجی باید وضوح صدا را بررسی کنید. همچنین میزان افکت و ترکیب صدا با آن باید روی مقدار متعادل باشد. تقویت‌کننده صدا با سیگنال صدا باید متناسب باشد. حتما قبل از شروع مراسم میکسر خود را تست کنید و چند صدا را با هم ترکیب کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی وجود ندارد.

تنظیم میکسر هیئت
حتما بعد از تنظیم میکسر هیئت صدا را تست کنید.

نکات مهم آموزش تنظیم میکسر هیئت که باید بدانید

بهتر است حین تنظیم میکسر هیئت، نکات زیر را رعایت کنید تا به مشکل جدی برنخورید:

 • دفترچه راهنمای میکسر را حتما مطالعه کنید. ممکن‌است با توجه به مدل میکسر، نحوه تنظیم آن متفاوت باشد.
 • به مدل باند یا بلندگو حتما توجه کنید. باند‌ها در دو نوع اکتیو و پسیو وجود دارند. باند‌های اکتیو به‌دلیل داشتن تقویت‌کننده داخلی، مستقیم به میکسر وصل می‌شوند. ولی باند‌های پسیو مستقیم وصل نمی‌شوند و باید حتما به یک تقویت‌کننده هم وصل باشند.
 • برای افزایش وضوح صدا، فرکانس میکسر را افزایش دهید..
 • میکروفون و بلندگو نباید در یک راستا باشند.
 • از افکت Reverb کم استفاده کنید.
 • کانال‌های صدایی که از ان استفاده نمی‌کنید را روی حالت بی‌صدا قراردهید.
 • در صورت عدم دریافت سیگنال، کنترل صدا را بررسی کنید.
 • برای بهتر پخش‌صدا، بلندگوها را روی پایه مخصوص قرار دهید.
 • اکولایزر باعث تقویت و فرم‌دادن به فرکانس‌ها می‌شود. حتما در فرایند میکس‌کردن از آن استفاده کنید

تنظیم صدا در میکسر کاری آسان ولی بادقت زیاد‌‌ است. اگر می‌خواهید آن را یاد بگیرید بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. از طرفی باید بدانید تجهیزات صوتی باید متناسب با میکسرتان باشد تا بتواند صدا را به‌خوبی پخش کند. برای تهیه تجهیزات صوتی مناسب و تنظیم میکسر هیئت می‌توانید از اکوسید مشاوره رایگان بگیرید. اکوسید سال‌ها تجربه تنظیم میکسر و تجهیزات مختلف صوتی را دارد و می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. اگر سوالی دارید می‌توانید همین الان با شماره زیر تماس بگیرید:

02537724425

آموزش تنظیم میکسر هیئت
اکولایزر در تنظیم میکسر هیئت نقش مهمی دارد

چه عواملی باعث باکیفیت شدن صدا در تنظیم میکسر هیئت می‌شوند؟

فرایند باکیفیت‌شدن صدا، در میکسر پیچیده است ولی همین فرایند پیچیده می‌تواند صدا را با وضوح بهتری ارائه بدهد. این فرایند شامل مراحل زیر است:

1- میکس صداها

صدا‌های مختلفی با تناژهای مختلفی وارد میکسر می‌شوند که باید با هم مخلوط شوند. این صداها ممکن است شامل صدای خواندن چند مداح با هم یا صدای ویدئو باشند، که با هم ترکیب می‌شوند. هم‌زمان میکسر حین ترکیب این صداها با هم روی آن‌ها افکت و فیلتر‌هایی قرار می‌دهد که صدا رسا و جذاب شود. این افکت‌ها شامل مواردی مثل بم‌کردن، تغییر بلندی، ملایم‌کردن صدا و موارد دیگر است.

2- صدا و فرکانس‌های آن

ما سه دست صدا داریم: صدای زیر، مید و بم؛ این صدا هر کدام فرکانس مشخصی دارند. فرکانس یک پارامتر برای اندازه‌گیری صداست. صدای زیر دارای فرکانس بالایی‌ است و فرکانس آن می‌تواند بین 10 تا 15 کیلوهرتز باشد.صدای مید دارای لرزش و فرکانس متوسط‌تری است. مثلا صدای بوق ماشین می‌تواند فرکانس‌هایی بین 900 تا 2 کیلو هرتز را تولید کند. صدای بم از لرزش و فرکانس کمتری برخوردار است ولی می‌تواند کوبش یا باس ایجاد کند. فرکانس‌های صدای‌های بم بین 80 تا 100 هرتز است. فرکانس‌های صدا بر روی کیفیت تولیدی صدای میکسر تاثیر می‌گذارد. هر چقدر توانایی میکسر هیئت بیشتر باشد؛ می‌تواند صدا با فرکانس‌های مختلفی را ترکیب کند و وضوح آن را افزایش دهد. البته میکسر برای تنظیم فرکانس‌های صدا از افکتور‌ها کمک می‌گیرد.

3- افکتور

میکسر هیئت باید دارای افکت‌های مختلفی باشد تا بتواند به فرایند میکس‌کردن صدا کیفیت ببخشد. البته باید روی میکسر افکتورها نصب باشند تا بتوانید افکت‌های مختلف را استفاده کنید. یکی از محبوب‌ترین افکت‌هایی که در هیئت‌ها از آن استفاده می‌شود؛ افکت Delay است. کلمه Delay به معنی تاخیر است. کاربرد این افکت در تغییر پارامترهایی مثل سرعت و تعداد تکرار است. مثلا می‌تواند صدایی که از سینه‌زنی در هیئت ضبط می‌شود را تکرار کند.

تنظیم میکسر هیئت
برای راهنمایی بیشتر در مورد تنظیم میکسر می‌توانید از اکو سید کمک بگیرید

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به‌طور کلی به نحوه تنظیم میکسر هیئت بپردازیم. اگر می‌خواهید صدا در هیئت‌تان با وضوح و کیفیت بالایی به‌گوش برسد و همین‌طور از کیفیت مناسبی برخوردار باشد، پس حضور یک میکسر واجب است. میکسر می‌تواند صدا را تقویت کند و با قرار‌دادن افکت‌های مختلفی روی آن باعث بهتر شدن وضوح آن شود. البته به نحوه اتصال بلندگو و میکروفون به میکسر توجه کنید. نوع اتصال و تنظیم کانال‌های سیگنال‌ میکسر بر روی وضوح صدا تاثیر میستقم دارد. حتما قبل از تنظیم، دفترچه راهنمای میکسر خود را بخوانید تا از نکات مهم مطلع شوید. عواملی مثل فرکانس و انتخاب درست افکت را، در تنظیم در نظر بگیرید. اگر تجربه تنظیم میکسر را ندارید بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید. اکوسید با سال‌ها تجربه کار در تنظیم تجهیزات صوتی می‌تواند به شما کمک کند. برای راهنمایی بیشتر توسط مشاورین اکوسید با شماره زیر تماس بگیرید.

02537724425

آیا تا به‌حال شده است در هیئتی بروید ولی از کیفیت صدا آن اصلا راضی نباشید؟ به‌نظر شما علت این موضوع چیست؟ آیا میکسر می‌تواند مشکل کیفیت و ترکیب صداها را با هم حل کند؟ اگر شما صاحب یا مداح یک هیئت باشید از میکسر استفاده می‌کنید؟ ممنون می‌شویم نظرات یا سوالات خود را با ما در قسمت کامنت‌ها در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- اکولایزر چیست؟

اکولایزرها نرم‌افزارهایی هستند که به‌وسیله آن‌ها می‌توان فرکانس صدا را فرم داد و ضعف فرکانس را حل کرد.

2- چگونه می‌توانم از بروز مشکل در هنگام ضبط صدا جلوگیری کنم؟

بهتر است از قبل، یک بار ضبط صدا و تنظیم آن را به وسیله میکسر انجام دهید، سپس از آن استفاده کنید.

3- چگونه از فیدر میکسر برای تعادل صدا استفاده کنم؟

با استفاده از دکمه فیدر و چرخاندن آن می‌توان، حجم فرکانس صدای ورودی به کانال میکسر را کاهش یا افزایش داد.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
×

 

سلام !

برای چت کردن در واتس اپ یکی از مخاطبین زیر را کلیک کنید

×