آموزش  نصب بلندگو سقفی تنها در 4 قدم

نصب بلندگو سقفی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

اگر به مباحث دکوراسیون علاقه داشته باشید، احتمالا خوب می‌دانید که این روزها صرفه‌جویی در فضای داخلی خیلی ترند شده است؛ دقیقا به‌همین‌دلیل است که بازار استفاده از بلندگوهای سقفی هم حسابی داغ است. این بلندگوها یک روش شیک و زیبا هستند تا بتوانید علاوه‌بر حفظ فضا، از صدای یک‌دستی که در خانه‌تان پخش می‌شود هم حسابی لذت ببرید؛ اگر شما هم دوست‌دارید این نوع بلندگو را در خانه‌تان داشته باشید، در ادامه این مقاله همراه اکو سید باشید تا شما را در جریان سیرتاپیاز نحوه نصب بلندگو سقفی قرار دهیم.

بلندگو سقفی چیست؟

بلندگوی سقفی یک راه‌حل عالی برای کسانی‌ست که می‌خواهند از سیستم‌صوتی باکیفیت در خانه، محل‌کار و… لذت ببرند اما در عین حال دکوراسیون محیط هم برای‌شان مهم است و نمی‌خواهند فضای زیادی به سیستم‌های صوتی اختصاص دهند؛ اینجاست که سروکله بلندگوهای سقفی پیدا می‌شود. بلندگوهای سقفی معمولا ویژگی‌های زیر را دارند:

 • بلندگوهای سقفی بلوتوث‌دار، همان‌طور که از نامشان پیداست، از طریق بلوتوث به تلفن‌همراه شما متصل می‌شوند؛ البته بیشتر آن‌ها از ورودی AUX هم پشتیبانی می‌کنند.
 • خوبی دیگر بلندگوهای سقفی این است که به منبع تغذیه جداگانه‌ای نیاز ندارند و همین ویژگی به شما کمک می‌کند تا برای نصب بلندگو سقفی به دردسر زیادی نیفتید.
 • آخرین ویژگی بلندگوهای سقفی هم مربوط به آمپلی‌فایر است؛ بلندگوهای سقفی از آمپلی‌فایر داخلی برای تقویت صدا استفاده می‌کنند و خب برای یک سیستم‌صوتی حرفه‌ای چه چیزی از این بهتر؟
نحوه نصب بلندگو سقفی
آیا می‌دانید قبل از نصب بلندگو سقفی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

نکاتی که قبل از نصب بلندگو سقفی باید به آن توجه کنید!

قبل از اینکه دست به آچار شوید و سراغ نصب بلندگو سقفی بروید، بهتر است حتما به نکات زیر توجه کنید تا در آینده مشکلی برای شما پیش نیاید.

 • اگر می‌خواهید کیفیت صدا بهتر باشد، بهتر است حتما بلندگوها را به‌صورت جفت نصب کنید.
 • قبل از نصب، هر بلندگو را حداقل 1.5 متر از دیوار فاصله بدهید.
 • بهتر است از بلندگوهای خیلی بزرگ استفاده نکنید؛ چراکه بلندگوهای بیش‌ازحد بزرگ علاوه‌بر اینکه زیبایی فضا را از بین می‌برند می‌توانند در درازمدت به‌خاطر وزن بالایی که دارند به سقف آسیب برسانند.
 • فراموش نکنید که بلندگوهای سقفی برای فضاهایی با ارتفاع بیشتر از 270 سانتی‌متر طراحی شده‌اند؛ پس اگر ارتفاع اتاق شما کمتر از این عدد است بهتر است قبل از نصب بلندگو سقفی آن را با سیستم‌های صوتی دیگری مثل بلندگوهای ستونی یا دیواری استفاده کنید.

گام‌به‌گام با نحوه نصب بلندگو سقفی

نوبتی هم که باشد نوبت این است که به‌ سراغ آموزش نصب اسپیکر سقفی برویم؛ پس آستین‌های‌تان را بالا بزنید و در ادامه این مطلب همراه ما بمانید.

1- قدم اول

اولین قدم در نصب بلندگو سقفی، انتخاب جای مناسب برای بلندگوهاست. همان‌طور که گفتیم بهتر است برای داشتن یک صدای باکیفیت از بلندگوهای جفت استفاده کنید. در اولین مرحله باید جای دقیق هر بلندگو و فاصله یکسان آن‌ها را مشخص کنید. سعی‌کنید در این مرحله نهایت دقت را داشته باشید چراکه بعد از نصب، جابه‌جایی بلندگوها شما را حسابی به دردسر خواهد انداخت.

2- قدم دوم

در مرحله دوم از نصب بلندگو سقفی، باید نقاطی که در مرحله قبل انتخاب کرده‌اید را به‌دقت نشانه‌گذاری کنید؛ برای این کار بهتر است از شابلون مربوط به بلندگو استفاده کنید. در این مرحله باید شابلون را روی سقف بگذارید و دور آن را علامت بزنید.

آموزش نصب اسپیکر سقفی
با آموزش گام‌به‌گام نصب بلندگو سقفی همراه اکو سید باشید!

3- قدم سوم

اگر سقف شما از نوع کناف یا سقف کاغذ است، بعد از علامت‌گذاری باید به سراغ ابزارهای خاصتان بروید؛ در این مرحله باید با کمک ابزارهایی که در اختیار دارید، سقف را در محل‌های علامت‌گذاری شده، برش دهید. اگر بلندگوهای شما از نوع پسیو باشد، نیازی نیست برای آن‌ها سیم‌کشی خاصی را انجام دهید چراکه این بلندگوها از آمپلی فایر استفاده می‌کنند و شما تنها باید آن‌ها را به آمپلی‌فایر متصل کنید؛ اما اگر بلندگوی شما اکتیو باشد می‌توانید سیم‌کشی بلندگو را از داخل سقف انجام دهید.

اگر سقف شما از جنسی باشد که نتوان آن را برش داد، باید بلندگوها را به‌صورت روکار نصب کرده و سیم‌کشی‌ها را هم از روی سقف انجام دهید.

4- قدم چهارم

در این مرحله نصب بلندگو به پایان رسیده است و نوبت تست کیفیت صداست. بهتر است در سرتاسر محیط راه بروید و کیفیت صدا را به‌دقت بررسی کنید. اگر توزیع صدا مشکلی داشت بهتر است در همین مرحله آن را برطرف کنید.

از آنجایی که نصب بلندگو سقفی یک کار فنی و کمی پیچیده است و بعد از نصب بلندگو امکان جابه‌جایی آن وجود ندارد، به شما توصیه می‌کنیم اگر دانش فنی لازم را ندارید حتما از یک متخصص برای نصب کمک بگیرید. شما می‌توانید برای خرید، نصب و راه‌اندازی تمام تجهیزات صوتی از طریق شماره زیر با تیم اکوسید در ارتباط باشید.

02537724425

نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی

نحوه سیم‌کشی بلندگوهای سقفی مختلف با هم متفاوت است. همه این تفاوت‌ها به تعداد بلندگوهای نصب‌شده بر می‌گردد. اگر بلندگوی سقفی برای مکان‌های بزرگی مثل بیمارستان، مترو، فرودگاه و… استفاده شود، سیم‌کشی آن‌ها و اتصال هر بلندگو به آمپلی‌فایر کار سخت و طاقت‌فرسایی خواهد شد. برای حل این مشکل از ترانس مچینگ استفاده می‌شود؛ با کمک ترانس مچینگ، اتصال بلندگوها به آمپلی‌فایر از طریق زون‌بندی انجام می‌شود. به این نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی، سیم‌کشی ولتی می‌گویند.

اگر تعداد بلندگوهای سقفی زیاد نباشد و بلندگوها ترانس مچینگ نداشته باشند، اینجاست که باید نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی را تغییر داد و از سیم‌کشی اهمی استفاده کرد. در این نوع سیم‌کشی اهم بلندگو و اهم آمپلی فایر بسیار مهم است و هنگام سیم‌کشی باید مراقب باشید که مجموع مقاومت آمپلی فایر از مقاومت بلندگو بیشتر نشود. معمولا سیم‌کشی اهمی به روش‌های زیر انجام می‌شود.

نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی
چقدر با نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی آشنا هستید؟

1- نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی به روش سری

در سیم‌کشی به روش سری باید کابل منفی یکی از بلندگوها را به کابل مثبت بلندگوی دیگر متصل کنید؛ در ادامه باید کابل‌های مثبت و منفی آزاد بلندگوها را به‌ترتیب به کابل‌های منفی و مثبت آمپلی‌فایر متصل کنید.

 • نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی به روش موازی

سیم‌کشی موازی کاملا برعکس سیم‌کشی سری است. در این روش شما باید کابل مثبت آمپلی‌فایر را به کابل مثبت بلندگو و کابل منفی آمپلی‌فایر را به کابل منفی بلندگو متصل کنید.

 • نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی به روش سری و موازی

سیم‌کشی به روش سری و موازی همان‌طور که از اسمش پیداست ترکیبی از هر دو روش است.

اگر خودتان می‌خواهید سیم‌کشی و نصب بلندگو سقفی را انجام دهید، احتمالا جدول زیر برای به‌دست‌آوردن اهم نهایی به کارتان خواهد آمد.

نام روش فرمول اهم نهایی
سری تعداد بلندگو*اهم بلندگو
موازی تعداد بلندگو/ اهم بلندگو

جمع‌بندی

در این مقاله از اکو سید با شما درباره نصب بلندگو سقفی صحبت کردیم؛ همان‌طور که مشاهده کردید نصب و نحوه سیم کشی بلندگوی سقفی کار سختی‌ست و اگر زیاد وارد نباشید ممکن است به دردسر بیفتید؛ به‌جای تحمل دردسرهای نصب و راه‌اندازی، شما می‌توانید از طریق شماره زیر با تیم ما در ارتباط باشید و روی مهارت و تجربه ما در این زمینه حساب باز کنید.

02537724425

همچنین شما می‌توانید علاوه‌بر استفاده از خدمات نصب و پشتیبانی، برای تهیه به‌روز‌ترین تجهیزات صوت، تصویر و نورپردازی با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت از تیم ما کمک بگیرید.

آیا در مورد نصب بلندگوهای سقفی سوال بی‌پاسخی در ذهن شما باقی مانده است؟ لطفا تمام سوالات خود را در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- چه اشتباهاتی در هنگام نصب بلندگوهای سقفی ممکن است رخ دهد؟

اشتباهاتی مثل بی‌توجهی به آکوستیک اتاق، جای‌گذاری بلندگوها در جای اشتباه، استفاده از سیم‌های نامناسب و سیم‌کشی ناکافی از جمله اشتباهاتی‌ست که هنگام نصب بلندگوهای سقفی ممکن است رخ بدهند.

2- آیا می‌شود بلندگوهای سقفی را در فضاهای مرطوب یا فضاهای باز هم نصب کرد؟

بله؛ بسیاری از مدل‌های بلندگوهای سقفی نسبت به رطوبت و آب‌وهوا مقاوم هستند و برای استفاده در حمام، پاسیو و فضاهای باز طراحی شده‌اند.

3- هنگام نصب بلندگو سقفی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام نصب بلندگو‌های سقفی باید چیدمان و آکوستیک اتاق توجه ویژه‌ای داشته باشید و برای جلوگیری از هدر رفت صوت، بلندگوها را در گوشه‌ها یا خیلی نزدیک به دیوار قرار ندهید.

برای مطالعه بیشتر شما

HOW TO INSTALL IN-CEILING SPEAKERS

CEILING SPEAKERS – EVERYTHING YOU NEED TO KNOW

How To Install In-Ceiling Audio Speakers

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
×

 

سلام !

برای چت کردن در واتس اپ یکی از مخاطبین زیر را کلیک کنید

×