آموزش اتصال میکروفون به دوربین در 5 گام ساده

اتصال میکروفون به دوربین
زمان مطالعه: 5 دقیقه

برای ضبط ویدئوهایی باکیفیت نیازمند استفاده از تجهیزاتی حرفه‌ای هستید. تجهیزات حرفه‌ای و استفاده اصولی از آن‌ها می‌تواند کیفیتی دلخواه از ویدئو به شما بدهد. در کنار یک دوربین خوب که می‌تواند لحظات جذابی را ثبت کند، حضور یک میکروفون که باعث ارتقاء وضوح صدای ویدئو می‌شود، لازم است. کیفیت صدا ویدئو به همان‌اندازه کیفیت تصویر مهم است. اگر یک میکروفون و دوربین مناسب دارید پس حتما باید نحوه اتصال میکروفون به دوربین را بدانید. انجام این کار بسیار آسان ولی مهم در کیفیت ویدئو شماست. تا آخر این مطلب همراه ما باشید چون قرار است خیلی آسان این کار را به شما یاد بدهیم.

مواردی که باید قبل از اتصال میکروفون به دوربین چک کنید

اگر کیفیت ویدئو برای شما اهمیت زیادی دارد پس حتما باید از یک میکروفون مناسب استفاده کنید. میکروفونی که استفاده می‌کنید حتما باید قابلیت اتصال به دوربین‌تان را داشته باشد. اگر می‌خواهید مطمئن شوید اتصال میکروفون به دوربین عکاسی به‌درستی انجام می‌شود بهتر است موارد زیر را کامل بررسی کنید.

1. درگاه اتصال میکروفون به دوربین عکاسی

درگاه اتصال میکروفون به دوربین عکاسی معمولی یک جک 3.5 میلی‌متری‌ست که معمولا در کنار سایر درگاه‌های دیگر دوربین مثل درگاه USB و HDMI قرار دارد. اتصال میکروفون معمولا از طریق این جک صورت می‌گیرد و باعث اتصال آسان‌تر میکروفون‌های اکسترنال می‌شود. بیشتر دوربین‌های برندهای معروف از این جک و این نوع نحوه اتصال پشتیبانی می‌کنند. البته دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای در کنار جک 3.5 میلی‌متری دارای یک پورت XLR هستند که باعث اتصال حرفه‌ای‌تر میکروفون به دوربین و افزایش کیفیت صدا می‌شود. البته اگر نمی‌دانید درگاه اتصال دوربین‌تان از چه نوعی‌ست؛ می‌توانید با مطالعه دفترچه‌راهنمای دوربین یا با مراجعه به سایت شرکت سازنده از نوع درگاه و نحوه اتصال آن به میکروفون اطلاع پیدا کنید. برخی از دوربین‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، قابلیت اتصال از طریق جک 3.5 میلی‌متری را دارند.

 • Canon850D
 • D5300-Nikon
 • Sony Alpha a7S III
 • Canon

  جک‌های اتصال انواع مختلفی دارند. سه نوع درگاه اتصال یا کانکتور در دوربین‌های مختلف وجود دارد. البته یک دوربین می‌تواند دو کانکتور هم داشته باشد. انواع کانکتور شامل XLR، جک 3.5 میلی‌متر و جک 4.1 اینچی می‌شود. معمولا در دوربین‌های عکاسی مثل DSLR و Mirrorless جک 3.5 میلی‌متری قرار داده شده است. باید میکروفون‌تان دارای جک 3.5 میلی‌متری باشد که می‌توانید آن را به دوربین وصل کنید در غیر این صورت میکروفون باید دارای کانکتورهای دیگری مثل XLR یا USB باشد که از طریق تبدیل‌گر می‌توان آن را به جک 3.5 میلی‌متری وصل کرد.

اتصال میکروفون به دوربین عکاسی
اتصال صحیح میکروفون به دوربین عکاسی

2. سازگاری دوربین و میکروفون

برای اتصال صحیح میکروفون به دوربین باید مطمئن شوید دوربین و میکروفون با هم سازگاری دارند و می‌توان آن‌ها را به‌هم متصل کرد. برخی از دوربین‌ها قابلیت اتصال به میکروفون خارجی یا کانکتور اتصال به میکروفون را ندارند. همچنین میکروفون‌ها بر اساس نوع اتصال، ولتاژ و کیفیت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. باتوجه به نوع مشخصات دوربین، باید میکروفون را انتخاب کرد تا با هم سازگاری لازم را داشته باشند و ویدئویی باکیفیت تولید کنند.

3. آماده‌کردن کابل‌های اتصال

برای اتصال درست میکروفون به دوربین از کابل‌هایی مناسب استفاده کنید. استفاده از کابل‌های باکیفیت قطعا می‌تواند روی کیفیت صدای ویدئو تاثیرگذار باشد. SHURE SM58

4. تامین برق موردنیاز

به منبع مناسبی از برق متصل باشید و اگر میکروفون‌تان نیازمند برق جداگانه‌ بود می‌توانید از آداپتور برق استفاده کنید. نحوه اتصال میکروفون به دوربین فیلمبرداری حال وقت آن رسیده که میکروفون را به دوربین‌تان وصل کنید. نحوه اتصال میکروفون به دوربین فیلمبرداری یا عکاسی بسیار آسان‌ست. فقط باید مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید به‌راحتی دوربین خود را به میکروفون وصل کنید.

SENNHEISER 945

1- بررسی پرت‌های دوربین

مطمئن شوید دوربین‌تان دارای پورتی‌ست که می‌تواند به میکروفون وصل شود. اگر دارای درگاه جک 3.5 میلی‌متری نبود می‌توانید از تبدیل‌گرهایی استفاده کنید که به‌وسیله آن بتوان دوربین را به میکروفون وصل کرد.

2- خرید میکروفونی مناسب

میکروفونی که انتخاب می کنید باید از دقت زیادی برخوردار باشد و قابلیت ضبط صداهای محیطی و یا صدای مستقیم را داشته باشد.

SHURE SM57

3- استفاده از تبدیل‌گرها

ممکن‌ست کانکتور میکروفون با کانکتور دوربین هم‌خوانی نداشته باشد و نتوان آن‌ها را متصل کرد. در این صورت باید از تبدیل‌گری استفاده کنید که بتواند میکروفون را به دوربین وصل کند. معمولا از تبدیل‌گری‌هایی استفاده می‌شود که بتوانند اتصال را از طریق جک 3.5 میلی‌متری انجام دهند.

4- تنظیمات دوربین

حین اتصال میکروفون به دوربین باید تنظیمات دوربین را بررسی کنید و روی حالت مناسبی قرار دهید. تنظیمات دوربین باید روی حالتی باشد که بتواند صدا را با وضوح بالایی ضبط کند. به بخش تنظیمات دوربین خود بروید و در قسمت منو گزینه صدا یا ضبط صدا را باز کنید. سپس در حالت ورودی میکروفون یا منبع صدا، میکروفون خارجی را به‌عنوان منبع صدا انتخاب کنید. در آخر گزینه نمایش‌گر سطح صدا را فعال کنید.

BEYERDYNAMIC M59  

نحوه اتصال میکروفون به دوربین فیلمبرداری
افزایش کیفیت ویدئو با اتصال میکروفون به دوربین

5. تنظیمات میکروفون

وقت آن رسیده که به سراغ میکروفون خود بروید و تنظیمات آن را در حالت مناسبی قرار دهید. در ابتدا مطمئن شوید میکروفون‌تان در حالت ضبط باشد؛ بعضی از میکروفون‌ها دارای سوئیچ‌هایی برای تنظیم حالت هستند. البته برای میکروفون‌های بی‌سیم نیاز به استفاده از کابل نیست و فقط شما باید فرستنده و گیرنده را مطابق دستورالعمل‌هایش جفت کنید. حتما قبل از استفاده، باتری میکروفون خود را چک کنید. اتصال درست میکروفون به دوربین عکاسی عاملی مهم در بهبود کیفیت صدای ویدئو است. با استفاده از جک 3.5 میلی‌متری که در اکثر دوربین‌ها وجود دارد می‌توان این کار را به آسانی انجام داد. البته در بعضی از دوربین‌ها این قابلیت وجود ندارد یا حتی ممکن‌ست در حین اتصال دچار مشکلاتی شوید. اصلا نگران نباشید چون کارشناسان اکوسید آماده‌اند در هر ساعتی به شما مشاوره رایگان داده و به همه سوالات‌تان در مورد نحوه اتصال پاسخ دهند. برای مشاوره هم‌اکنون با شماره زیر تماس بگیرید:

02537724425

بهتر است نکات زیر را حین اتصال میکروفون به دوربین عکاسی رعایت کنید:

 • ابتدا دوربین خود را خاموش کرده و سپس میکروفون را به آن وصل کنید.
 • سطح صدای میکروفون شما باید در حال مناسبی باشد تا صدای‌هایی با کیفیت نامناسب ضبط نشوند.
 • برای تست کیفیت صدا و اطمینان از درستی نحوه اتصال دوربین به میکروفون، حتما یک نمونه ضبط کنید.
اتصال میکروفون به دوربین
نحوه اتصال میکروفون به دوربین فیلمبرداری

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به‌طور اصولی به نحوه اتصال میکروفون به دوربین بپردازیم. میکروفون یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای تولید محتوای ویدئویی‌ست؛ در واقع می‌توان گفت کیفیت نهایی ویدئو نه فقط به وضوح تصویر بلکه به رسابودن صدایی که ضبط می‌شود هم بستگی دارد. اتصال صحیح میکروفون به دوربین کار آسانی‌ست که فقط نیاز به کمی دقت و توجه دارد. اگر دوربین‌تان جک 3.5 میلی‌متری نداشت، می‌توانید از تبدیل‌گرهای مناسب استفاده کنید. حتما قبل از خرید میکروفون به متناسب‌بودن آن با دوربین خود توجه کنید تا بتوایند ویدئوهایی با کیفیت بالا ضبط کنید. آیا برای ضبط ویدئو از میکروفون استفاده می‌کنید؟ میکروفون‌تان دارای جک 3.5 میلی‌متری‌ست؟ چگونه میکروفون‌تان را به دوربین وصل می‌کنید؟ شما می‌توانید نظرات و سوالات ارزشمند خود را در قالب کامنت با ما به اشتذاک بگذارید.

سوالات متداول

1- چه نوع میکروفونی برای دوربینم مناسب است؟

میکروفونی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با ویژگی‌های دوربین‌تان باشد تا بتواند ویدئویی باکیفیت تحویل‌تان دهد.

2- اگر میکروفونم بی‌سیم باشد چگونه آن را به دوربین وصل کنم؟

برای این کار می‌توانید میکروفون را از طریق بلوتوث و وای‌فای به دوربین وصل کنید.

3- چرا اتصال صحیح میکروفون به دوربین مهم است؟

زیرا اتصال صحیح میکروفون به دوربین می‌تواند کیفئت ویدئو را بالاتر ببرد.          

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
×

 

سلام !

برای چت کردن در واتس اپ یکی از مخاطبین زیر را کلیک کنید

×