ریشه‌یابی علت سوت کشیدن بلندگو؛ مشکلی ناخواسته ولی قابل‌حل

علت سوت کشیدن بلندگو
زمان مطالعه: 5 دقیقه

در دنیای پر از صدا و هیاهو شنیدن صدای نابه‌هنجار می‌تواند باعث ازبین‌رفتن آرامش ما شود. یکی از صداهایی که بسیار ناخوشایندست و می‌تواند موجب آزار افراد شود صدای سوت بلندگو است. این صدا می‌تواند افرادی که در یک مکان حضور دارند را پراکنده کرده و حتی از آن‌جا فراری دهد! اگر در فضای خود از سیستم صوتی استفاده می‌کنید حتما با سوت بلندگو مواجه شده‌اید و به‌دنبال یافتن علت سوت کشیدن بلندگو هستید. صدای بلندگو می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. اگر می‌خواهید یک تجربه شنیداری خوشایند داشته باشید پس باید تا حد ممکن از این مسئله جلوگیری کنید. تا آخر این مطلب همراه ما باشید تا به شما اطلاعاتی جامع و کاربردی برای درک بهتر این مشکل و یافتن راه‌حل‌هایی مناسب ارائه دهیم.

علت سوت کشیدن باند چیست؟

حتما شده است که در مکان عمومی باشید و باند صدای سوتی بلند از خودش تولید کند که بسیار آزاردهنده و ناخوشایند است. علت سوت ‌کشیدن باند که به آن جیغ بلندگو هم می‌گویند، به این دلیل است که سیگنال صوتی به‌صورت مجدد از میکروفون به بلندگو بازمی‌گردد؛ اما نکته مهمی که باید بدانید این است که چه عواملی در علت سوت کشیدن اسپیکر موثر هستند.

1. ضریب تقویت صدا (Gain)

تقویت‌کننده صدا قطعه‌ای در اسپیکرست که موجب تقویت جریان الکترومغناطیسی می‌شود. میزان ضریب این قطعه بیان‌گر تقویت صدا توسط اسپیکر است. اگر میزان ضریب تقویت‌کننده صدا از حد استاندارد بالاتر برود می‌تواند علت سوت کشیدن اسپیکر باشد.

2. فاصله بین باند و میکروفون

فاصله بین باند و میکروفون از اهمیت زیادی برخوردار است. این فاصله با توجه به اندازه فضا و نوع تجهیزات صوتی تعیین می‌شود و باید در حد استاندارد باشد. اگر این فاصله از حد نرمال خود کمتر یا بیشتر باشد می‌تواند در ارسال جریان صوتی و میزان تقویت فرکانس‌های صوتی اختلال ایجاد کند و باعث تولید سوت بلندگو شود.

3. عیب‌یابی فرکانس‌ها

بعضی اوقات مشکل می‌تواند در فرکانس‌های صدا باشد. وظیفه بلندگو گرفتن این فرکانس‌ها از میکروفون و تبدیل آن به صوت است. ممکن‌ست این فرکانس‌های صوتی دارای مشکل پخش یا حتی صدایی اضافه در سینگال باشند. برای حل این مشکل باید نوع فرکانس‌های دریافتی و تعداد آن‌ها را بررسی کنید.

4. بررسی تنظیمات تجهیزات صوتی

بهتر است برای یافتن دلیل سوت کشیدن بلندگو، مجدد تنظیمات تجهیزات صوتی خود را بررسی کنید. شاید مشکلی در باندها، میکروفون، افکتورصوتی و سایر تجهیزات وجود داشته باشد. با عیب‌یابی و تنظیم مجدد تجهیزات صوتی شاید بتوان مشکل سوت‌کشیدن اسپیکر را حل کرد. البته بهتر است برای تنظیم مجدد به یک متخصص مراجعه کنید.

علت سوت کشیدن باند
علت سوت کشیدن بلندگو چیست؟

5. ولوم صدا

ولوم میکروفون هم می‌تواند علت سوت کشیدن بلندگو باشد. مقدار آن نباید از حد مجازش بیشتر شود و زیادکردن آن می‌تواند باعث اختلال در امواج شده و صدای سوت را در بلندگو ایجاد کند. برای حل این مشکل می‌توانید ولوم میکروفون و آمپلی‌فایر را به تدریج کم کنید تا صدای سوت قطع شود.

6. آکوستیک‌نبودن محیط

از دیگر مواردی که می‌تواند در سوت کشیدن بلندگو موثر باشد، آکوستیک نبودن محیط است. وقتی محیطی دارای شرایط آکوستیکی باشد، می‌توان در آن صدا را به‌خوبی پخش و منتقل کرد. اگر غیر از این باشد صدا به دیوار و سقف برخورد کرده و می‌تواند باعث ایجاد سوت در بلندگو شود.

7. کیفیت بلندگو

کیفیت بلندگو و میزان قدرت آن می‌تواند در پخش صدای آن موثر باشد. استفاده از بلندگوهای قدیمی، معیوب و بلندگوهایی که میزان توان آن‌ با سایر تجهیزات صوتی سازگاری ندارد می‌تواند از علت‌ سوت کشیدن باند باشد.

موارد دیگری که باعث سوت کشیدن بلندگو می‌شود شامل موارد زیر هستند:

  • اختلال در ولتاژ مدار‌های الکتریکی بلندگو
  • تغییرات شرایط محیطی مثل رطوبت، گردوغبار و تغییرات دما
  • وجود خرابی در تجهیزات صوتی
  • استفاده از چند میکروفون به‌طور هم‌زمان

برای رفع مشکل سوت‌کشیدن بلندگو باید بتوانید به‌صورت دقیق و کامل از نظر صوتی و مکانیکی تجهیزات خود را بررسی کنید. برای انجام بررسی و رفع مشکل بلندگو شما باید از تخصص لازم برخوردار باشید. بهتر است برای این کار از متخصص کمک بگیرید تا بتواند به بهترین نحو مشکل‌تان را حل کند.

کارشناسان اکوسید با سال‌ها تجربه در فروش و تنظیم انواع تجهیزات صوتی، می‌توانند علت سوت کشیدن بلندگو را برای‌تان پیدا و آن را حل کنند. هم اکنون تماس بگیرید تا بتوانید از مشاوره رایگان متخصصین ما استفاده کنید.

02537724425

چگونه سوت‌کشیدن بلندگو را رفع کنیم؟

پس از پیدا کردن علت سوت کشیدن باند، باید بتوانید به‌طور صحیح آن را رفع کنید. البته بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا کاملا اصولی این کار انجام شود؛ برای رفع مشکل سوت‌کشیدن می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

1- تنظیم فاصله استاندارد بین میکروفون و بلندگو

تا جایی که صدای سوت بلندگو قطع شود آن را از میکروفون دور نگه دارید و اصلا به صورت مستقیم جلوی میکروفون قرار ندهید. بهتر است میکروفون و بلندگو زاویه ای 45 درجه با هم تشکیل بدهند تا امواج صوتی به‌خوبی منتقل شود.

2- استفاده از اکولایزر

اکولایزر می‌تواند فرکانس‌های مشکل‌دار را پیدا و آن‌ها را کاهش دهد. برای کاهش سوت توسط اکولایزر می‌توانید صداهای بین 2 تا 5 کیلوهرتز را به‌تدریج پایین بیاورید.

علت سوت کشیدن اسپیکر
علت سوت کشیدن باند و نحوه رفع آن

3- بررسی اتصالات کابل‌ها

باید از درست وصل‌بودن کابل‌ها به تجهیزات صوتی مطمئن شوید. همچنین باید کابل‌های‌تان سالم و بدون پارگی باشند.

4- تمیزبودن بلندگو

بلندگوها را از غبار و ریزگردهایی که روی سطح آن نشسته است پاک کنید تا پخش صدا مشکل‌دار نشود.

5- بررسی منابع خارجی

اگر به اسپیکرهای خود گوشی یا کامپیوتر وصل می‌کنید مطمئن شوید در پخش صدا مشکلی ایجاد نمی‌کند.

6- بروزرسانی نرم‌افزارهای بلندگو

همواره نرم‌افزارهایی که روی بلندگو و تجهیزات صوتی‌تان نصب هستند را به‌روز کنید.

7- استفاده از افکت

افکت‌ها باعث افزایش صدا می‌شوند و از پخش فرکانس‌های معیوب جلوگیری می‌کنند.

8- حذف فرکانس‌های خارجی

فرکانس‌هایی مثل فرکانس گوشی را حذف کرده و آن را از تجهیزات صوتی دور کنید.

راهکارهایی برای جلوگیری از سوت‌کشیدن بلندگو

سوت‌کشیدن بلندگو ممکن‌ست در هر موقعیتی اتفاق بیفتد. اگر دوست ندارید صدای جیغ اسپیکرها را بشنوید می‌توانید با انجام موارد زیر از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید:

1) تست تجهیزات صوتی

هموراه قبل از اجرا و استفاده از تجهیزات صوتی، با آن‌ها به مدت چند دقیقه کار کنید تا عیب‌های تجهیزات صوتی‌تان را بفهمید و همان موقع آن‌ها را رفع کنید.

2) جلوگیری از افزایش حجم صدا

صدا را متناسب با قدرت بلندگو تنظیم کرده و حجم آن را بیش‌ازحد مجاز افزایش ندهید.

3) نگهداری صحیح

از تجهیزات صوتی‌تان به‌خوبی مراقبت کرده و آن‌ها در جایی مناسب قرار دهید.

همچنین عمل به نکات زیر برای پیش‌گیری از سوت‌کشیدن بلندگو موثر است:

  • استفاده از پایه‌های میکروفون و بلندگو
  • آکوستیک‌کردن محیط
  • استفاده از دستگاه‌های ضد فیدبک
  • دورکردن میکروفون از دهان
  • استفاده از دستگاه‌های فیدبک‌گیر یا نویزگیر
  • بالابردن به‌تدریج ولوم میکرفون
دلیل سوت کشیدن بلندگو
راهکارهایی برای جلوگیری از سوت‌کشیدن بلندگو

سخن پایانی

در این مقاله سعی‌ کردیم به‌طور کامل به علت سوت کشیدن بلندگو بپردازیم. عوامل مختلفی در ایجاد صدای سوت بلندگو دخیل هستند. پیدا کردن این عوامل با توجه به نوع تجهیزات صوتی می‌تواند کاری پیچیده باشد. از طرفی فقط پیداکردن علت سوت کشیدن باند مهم نیست؛ بلکه باید بتوانید مشکل صدای جیغ بلندگو را حل کنید و آن را به حالت نرمال برگردانید. البته که این کار نیاز به تخصص دارد و بهتر است از فردی متخصص کمک بگیرید که بتواند ایرادات فنی تجهیزات صوتی شما را رفع کند. نکات کلی و دستورالعمل‌های زیادی برای محافظت از بلندگوها وجود دارند که می‌توانید با انجام آن‌ها صدایی باکیفیت از سیستم صوتی خود بشنوید.

سوالات متداول

1- سوت‌کشیدن بلندگو چیست؟

فیدبک صدا یا جیغ بلندگو به علت بازگشت مجدد سیگنال‌های صوتی از میکروفون به‌وجود می‌آید.

2- علت سوت کشیدن بلندگو چیست؟

عوامل مختلفی در این موضوع دخیل هستند ولی مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش ضریب تقویت صدا، فاصله نامناسب میکروفون و باند و وجود سیگنال‌های معیوب اشاره کرد.

3- اگر با انجام راهکارها سوت‌کشیدن بلندگو کماکان ادامه‌دار بود، چه باید کرد؟

چنانچه که همه‌ راهکارهای معرفی شده را انجام داده‌اید ولی صدای سوت بلندگو قطع نشد؛ حتما باید از یک متخصص این حوزه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید